Aydınlatma çözümleri

0

Odalarınız için aydınlatma  seçenekleri oldukça fazla olacaktır. Bir de aydınlatmayı destekleyici yapılandırmayı da yerine getirirsek, mesela duvarlarda renk tonlamaları, mobilya ve zemin renginde aydınlık gösterecek renkler kullanırsak aydınlatma daha az maliyetli olacak, buna karşın zemin ve mobilya arasındaki kontrastlık azalacaktır.

Odaların aydınlatmasında tercihleriniz daha çok hangi amaçla orayı kullanacağınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Mesela ayrı bir oturma odası, yemek odası, TV izleyebileceğiniz bir odanız yoksa salonunuzu aydınlatırken tüm bu alanlara uygun bir aydınlatma seçmelisiniz.

Yemek yerken masa üzerindeki her şeyin net bir şekilde görünmesi esas. Yemek odalarında, masanın üstünde yer alacak tavan aydınlatmasının yanı sıra yerden aydınlatma kullanılabilir , burada oturma bölümünüzden farklı sarkıtmalı bir avize ayaklı lambader ya da tavan spot ve LED’lerinden faydalanmanızı öneririz.

Mutfakta ise dolap içlerinin ve çevrenin iyi algılanabilmesi için tavanda geniş yüzeyli ışık yayıcı lambalar kullanılmalı. Ayrıca tezgah üstünün bölgesel olarak aydınlatılması gerekir.Renkli LED şerit aydınlatma dekorasyonunun en çok yakışacağı ve faydalı olacağı odalardan biri de hiç şüphesiz mutfaklarımız. Mutfak çok sık girip çıktığımız bir odadır ve az elektrik harcayan, tasarruflu LED lambaları dilerseniz bütün akşam açık tutabilirsiniz. Evde hasta ya da yaşlı biri varsa, geceleri evin tümüyle karanlığa gömülmemesi için LED aydınlatma dekorasyonu iyi bir fikirdir. Bu arada beyaz mutfak dolaplarıyla mavi renk LED aydınlatma birlikte mutfağa tazelik katmış gibi görünüyor.

TV izlemek içinse çok ışık gerekli olmadığından odanızın belirli bölümlerinde mesela nişlerde ya da güzel bir fotoğraf, resim, bitki bölümü gibi alanlarda uygulayacağınız aydınlatma odaya loş bir hava verecek ekranınızda renklerin parlaması,gözünüzün odaklanma sıkıntısı en aza indirilmiş olacaktır.

Oturma alanınızda sizin ve misafirlerinizin geldiğinde destekleyebileceğiniz ekipmanları kullanmanız hem ekonomik hem de şık görünecektir. Genel zamanlar için ayaklı bir abajur, konuklar geldiğinde ise biraz daha aydınlık için tavan aydınlatma desteği olan spot, avize gibi aydınlatma ekipmanlarını devreye sokacağınız bir sistem oluşturmanız oldukça uygun olacaktır.

Banyonuz ise kayma riski taşıyan bir alan olduğu için iyi aydınlatılması gerekir. Ayrıca makyaj yapmak için aynanın bulunduğu alan da iyi aydınlatılmalıdır.Bunun yanı sıra kullanacağınız büyük ayna modelleri ile banyolar daha ferah ve aydınlık bir görünüme kavuşacaktır.Bunun için  büyük aynalardan yararlanmak sizler için faydalı olacaktır. Ayna ortama aydınlık kazandıracağı için büyük aynaları  kullanırsanız, banyolarınızda farklı aydınlatma birimlerinden yararlanmanıza  gerek kalmayacaktır.Yine de belirtmekte fayda var ;  Evinizde LED aydınlatma dekorasyonu için en elverişli odalardan biri banyonuzdur. Fayans kaplı, parlak banyo ürünleriyle döşeli bu mekanlar LED ışıkla farklı bir görünüme bürünebilir.Renkli LED ışık kullandığınız takdirde parlak yüzeylerden yansıyacak ışıkla çok özel sonuçlar alabilirsiniz. Banyolar için silikon kaplı ve suya dayanıklı LED aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz. Pek çok farklı modeli bulunan LED lambalardan kendi banyonuza uyacağını düşündüğünüz, duvar ve yer döşemelerinizi tamamlayan bir renk tercih etmelisiniz.

Büyük aynalar arasından yapacağınız seçimlerde aynı zamanda ışıklı ayna seçimlerinde bulunursanız sizin için daha faydalı olacaktır. Banyonuz çok küçükse büyük ışıklı ayna modelleri seçiminiz ile banyonuzda ihtiyacınız olan aydınlığı elde edebilir ve aynı zamanda aydınlığın yanı sıra tıraş olma, diş fırçalama, makyaj yapma gibi ihtiyaçlarınızı da bu aynalardan yararlanarak karşılayabilirsiniz. Aynaların ayrıca banyoyu daha geniş gösterme özelliği bulunduğundan büyük ayna modelleri seçiminizi bu ihtiyacınızı karşılamak amacı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda klasik olarak görülen varak ayna modellerinden de yararlanabilirsiniz.

Banyonuza son derece şıklık katan bu aynalar aynı zamanda farklı renk seçeneklerinden yararlanarak sipariş verebileceğiniz LED ışıklandırmadan yararlanarak hazırlanana model tercihlerinde de bulunabilirsiniz. Böylece banyolarınızda istediğiniz renk aydınlanmanın gerçekleşmesini sağlayarak kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Gece uykunuzdan kalkıp da sabahın ilk ışıkları ile ışıl ışıl bir banyoya girmekte farklı bir güzellik oluşturacaktır.

Banyonuzda yer derdiniz yoksa, büyük bir banyoya sahipseniz kullanacağınız boy aynası dekorasyonunuza modern bir hava verecektir.

Yatak odalarında başucu aydınlatması duvardan, yatak üzerinde aplikle ya da komodinler üzerine konan lambalarla yapılır. Komodin üzerindeki abajurlar, yataktan kalkmadan kontrol edilebilmesi açısından iyi ama okumak için yetersiz. Oturduğunuzda baş hizanıza gelecek bir aydınlatmayı tercih edin. Lambanın ışığının ayarlanabilmesi ve doğrudan göze gelmemesi de önemli.

Çocuk odasının da dikkatle aydınlatılması gerekir.Çocuklar çok küçükse, etrafı doğru ve kolay algılamalarını sağlayabilmek için aydınlatma büyük önem taşır. Renklerin doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri olduğu gibi gösteren lambaları tercih edin. Okul çağındaki çocukların göz sağlığını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarını sağlamak için ise çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edin.

Son olarak LED aydınlatma deyip de merdivenleri atlamak olmaz. Basamak aydınlatması için belki de en uygun ürünlerden biri de LED lambalardır.Üstelik renkli ampulleriyle dekoratif olarak da merdivenlerde son derece yaratıcı aydınlatma dekorasyonları yapılabilir.

Dünyamızın enerji kaynaklarının ve cebimize giren paranın sınırsız olmadığı gerçeğini aklımızdan çıkarmazsak uygun aydınlatmalar ile hem gözümüz gönlümüz şenlenecek hem de cebimiz yangın yerine dönmeyecektir.